Dla koneserów

b_200_200_16777215_0___images_stories_aktualnosci_lodz_klub_spadkobiercow.jpg

Dla koneserów

Łódź to miasto dla koneserów, nie ulega to wątpliwości. Dawniej w tym wielokulturowym mieście rozbrzmiewał stukot maszyn, dziś jest miastem nowoczesnych inwestycji, sztuki, festiwali

– poczynając od Fotofestiwalu, przez Fashion Week i Explorers Festiwal po Festiwal Dobrego Smaku.

 

Piątek

Dlatego po zakwaterowaniu w komfortowym pokoju prywatnym zapraszamy na kolację do jednej z najbardziej ekskluzywnej restauracji w mieście – Klubu Spadkobierców. Wyrafinowane wnętrza przywołujące klimat Łodzi z przełomu wieków  z pewnością przypadną Wam do gustu.
Potem możecie swobodnie porozmawiać przy drinku w pubie „97”, ulubionym miejscu celebrytów.

Sobota

Do wybuchu I Wojny Światowej w Łódź zamieszkiwali Niemcy, Polacy, Rosjanie i Żydzi. Żyli w zgodzie, pomagając sobie nawzajem. Kiedy budowano świątynie fundusze darowali wszyscy, nieważne czy miał to być kościół katolicki, ewangelicki, cerkiew czy synagoga. Świadectwem tej niezwykłej historii miasta są domy modlitwy, przypominające, jak się żyło w wielokulturowej Łodzi. Ale nie tylko…

Stacja Radegast – stacja kolejowa wykorzystywana w Litzmannstadt Getto do przeładunku surowców i żywności, w późniejszym okresie aktywności getta, które było najdłużej działającym obozem pracy na ziemiach polskich, z tej stacji wyruszały transporty Żydów do obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i w Auschwitz – Birkenau.
Cmentarz Żydowski – największa nekropolia żydowska w Europie, znajduje się tam ponad 180 tys. grobów. Spoczywa tam między innymi Izrael Poznański, jeden z największych łódzkich przemysłowców, a także rodzice Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina.
Muzeum Historii Miasta Łodzi – mieści się w pałacu Izraela Poznańskiego położonego przy jego kompleksie fabrycznym. Przemysłowiec wybudował przędzalnie, farbiarnie, elektrownie, domy robotnicze, czyli tzw. famuły, a także straż pożarną. Stworzył samowystarczalną dzielnicę z własnym szpitalem a nawet kościołem. Teraz w tych budynkach mieści się centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowe Manufaktura
Muzeum Sztuki MS2 – muzeum sztuki współczesnej
Muzeum Fabryki – w muzeum poznacie dzieje rodziny Poznańskich, technikę produkcji tkanin, zobaczycie jak pracują krosna i jak długa droga wiedzie od plantacji bawełny aż do sklepu z gotową tkaniną.
Wieczorem polecamy wyjście do bardzo cenionej restauracji Anatewka, serwującej kuchnię żydowską.

Niedziela

Po śniadaniu zapraszamy Was do zapoznania się innymi fabrykantami, tym razem należącymi do społeczności niemieckiej.

Księży Młyn – kompleks fabryczno – pałacowy Karola Scheiblera, najbogatszego przemysłowca łódzkiego, ojca Łodzi włókienniczej, który zbudował swoje imperium od podstaw, zaczął od pałacu i przędzalni a skończył na fabrykach, domach robotniczych, sklepach, szkole, szpitalu i remizie strażackiej. Jego pracownicy mieszkali na terenie jego osiedla, pracowali tam. Ich dzieci chodziły do szkoły, która kształciła ich na przyszłych robotników fabryki. Materiały do fabryk były dostarczane prywatnym pociągiem po prywatnym torowisku, prosto do jego magazynów. A to wszystko na terenie Księżego Młyna. Niektóre z obiektów zostały wyremontowane i służą teraz Łodzianom, inne popadają w ruinę.
Muzeum Kinematografii – dawny pałac Scheiblera, jedyne takie muzeum w kraju.
Piotrkowska nr 282 – Biała Fabryka Ludwika Geyera, dlaczego biała? Otóż był był to jedyny otynkowany budynek w Łodzi.  Geyer jako pierwszy w Królestwie Polskim sprowadził maszynę parową i zmechanizował fabrykę. Teraz w tych murach mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa
aby wejść do Muzeum musicie przejść przez Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej – zobaczycie pierwsze domy tkaczy, ale też kościół i willę żydowskiego fabrykanta.