Dla rodzin z dziećmi

b_200_200_16777215_0___images_stories_aktualnosci_lodz_filemon.jpgDla rodzin z dziećmi

Łódź to kolebka bajek, które doskonale zna pokolenie naszych rodziców i dziadków. Dla dorosłych będzie to podróż do świata dzieciństwa, dla dzieci możliwość podziwiania pomników takich postaci jak kot Filemon, czy Miś Uszatek. Ale  nie tylko to.

Piątek

Po zameldowaniu zapraszamy Was na wieczorny spacer szlakiem ulicy Piotrkowskiej, która w zasadzie jest rynkiem o niestandardowych wymiarach, to na niej skupia się życie w mieście. Inne miasta mają „stare rynki”, my mamy „Pietrynę”.  Spacerując po niej możecie zachwycać się secesyjnymi fasadami kamienic, usiąść na ławce obok Reymonta czy Tuwima lub zjeść coś w jednej z tamtejszych restauracji. Dla Waszych pociech atrakcją będzie wspólna fotografia z radosnym Misiem Uszatkiem, ukochanym bohaterem małych i dużych widzów. Jest to pierwszy pomnik na szlaku Łodzi bajkowej, w innych częściach Łodzi możecie spotkać pingwina Pik – Poka, kota Filemona i Bonifacego oraz zaczarowany ołówek. Idąc dalej patrzcie pod nogi, ujrzycie Aleję Gwiazd, nie bez powodu Łódź określa się nazwą HollyŁódź. Zobaczycie gwiazdy upamiętniające wybitnych aktorów takich jak Marek Kondrat, Krystyna Janda, Juliusz Machulski czy Daniel Olbrychski oraz nazwiska reżyserów m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdy.

Sobota

Po śniadaniu zapraszamy Was do Muzeum Bajki Se-ma-for, gdzie dowiecie się jak powstają bajki, poznacie osobiście takie znakomitości jak Miś Uszatek czy Miś Colargol, a także stworzycie własną animację i obejrzycie wybraną bajkę.
Następnym punktem naszej wycieczki jest pomnik Zaczarowanego Ołówka, znajdujący się pod Łódzkim Domem Kultury, to kolejna rzeźba na szlaku Łodzi bajkowej.
Ulicą Piotrkowską docieracie do Manufaktury. Jest to kompleks fabryczno – pałacowy Izraela Poznańskiego, jednego z najbogatszych potentatów łódzkiego przemysłu bawełnianego. Widać to po jego pałacu reprezentującego eklektyzm – kiedy architekt spytał go w jakim stylu chce mieć pałac odpowiedział „mnie stać na wszystkie!”. Oprócz pałacu wybudował przędzalnie, farbiarnie, elektrownie a nawet straż pożarną. Teraz w tych budynkach mieści się centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowe Manufaktura. Tam możecie się udać do Experymentarium – interaktywnego centrum nauki, które pobudzi ciekawość i kreatywność Waszych dzieci. Kiedy Wasi mali naukowcy będą chłonąć wiedzę tajemną, wybierzcie się do Muzeum Sztuki MS2 lub na zakupy.
Wieczorny seans w Teatrze Lalek Arlekin będzie idealnym uzupełnieniem tego dnia pełnego wrażeń .  Ten sławny na całym świecie teatr jest już ostatnim punktem na naszej dzisiejszej trasie.

Niedziela

W niedzielę zwalniamy tempo. Dziś proponujemy Wam spacer do Białej Fabryki Ludwika Geyera. Dlaczego białej? Otóż był to jedyny otynkowany budynek w Łodzi w ówczesnej Łodzi.  Geyer jako pierwszy w Królestwie Polskim sprowadził maszynę parową i zmechanizował fabrykę. Teraz w tych murach mieści się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Aby wejść do Muzeum musicie przejść przez Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej – zobaczycie tam pierwsze domy tkaczy, ale też kościół i willę żydowskiego fabrykanta.